Ks-World
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumPortalliLatest imagesKėrkoRegjistrohuidentifikimi

 

 Ndryshimet gjeologjike

Shko poshtė 
AutoriMesazh
algirl4eva
Admin
Admin
algirl4eva


Numri i postimeve : 447
Age : 36
Vėndndodhja : In tHe wOrSt pLaCe In wOrLd
Registration date : 09/07/2007

Ndryshimet gjeologjike Empty
MesazhTitulli: Ndryshimet gjeologjike   Ndryshimet gjeologjike Icon_minitimeAugust 3rd 2007, 04:34

Ndryshimet gjeologjike


Gjatė ndryshimeve gjeologjike tė korės sė tokės janė shėnuar levizje vertikale tektonike. Rajoni i Anamoravės pėr nga ndėrtimi i relievit i takon ndryshimeve gjeologjike tė shkaktuara nga lėvizjet tektonike. Ky reliev ėshtė ndėrtuar nga lėvizjet tektonike vertikale me c’rast disa pjesė tė tokės janė ulur, kurese disa janzė ngritur. Kėtė konstatim e argumentojnė edhe tėrmetet e prillit dhe majit te vitit 2002. Disa pjesė tė relievit jan ngritur edhe nga shpėrthimet e brendshme,nga brendesia e thell e tokės. Dihet se korja e tokės ėshtė ndertuar nga shtresat e ndryshme magmatike dhe erupsionet vullkanike. Morava e Epėrme,sipas pamjes sė relievit dallohet me kodrina dhe lugina tektonike.Kodrinat dhe malet bėjn pjesė,pėr nga vjetersia,nė malet e vjetra,
(molake) me maje tė rrumbullakėta dhe te ulta.Kėto male lugina janė te pasura me minerale.Pikėrisht nė moraven e Epėrme dhe nėper majat e maleve dhe kodrinave vėrehen se kanė vepruar dikur vullkanet dhe pas shuarjes sė tyre kanė mbetur vetem kupolat rrumbullake.Ato vullkane kan nxjerrė minerale tė shumta mbi koren e tokės nga ujrat nėntokėsorė,tė cilat e bejnė thithjen e mineraleve dhe ato i grumbullojn ne luginėn e Moravės sė Epėrme. Irrallė ėshtė ai vis ne te cilin nė njė sipėrfaqe kaq tė vogėl disponon me mė shum burime tė ujrave shėruese,termale e minerale sikurqė ėshtė Anamorava….. Lugina e Moraves sė Epėrme ėshtė akumuluese e ujrave minerale. Pikėrisht nė Kllokot bėhet grumbullimi i ujėrave minerale. Kėtu ėshtė edhe njė dukuri natyrore sepse magma ėshtė mė afėr siperfaqės sė tokės e cila liron temperaturė e nga kėto temperatura uji fiton nxehtesinė. Uji i Kllokotit, pos qė ėshtė natyral,ai ėshtė edhe terma-mineral.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Ndryshimet gjeologjike
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Ks-World :: Shkencat :: Gjeografi & Gjeologji-
Kėrce tek: