Ks-World
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumPortalliLatest imagesKėrkoRegjistrohuidentifikimi

 

 Disa Kuriozitete

Shko poshtė 
4 posters
AutoriMesazh
Artt
Admin
Admin
Artt


Numri i postimeve : 414
Age : 30
Vėndndodhja : Vranjevc, Prishtinė
Registration date : 06/04/2007

Disa Kuriozitete Empty
MesazhTitulli: Disa Kuriozitete   Disa Kuriozitete Icon_minitimeJuly 25th 2007, 14:07

Nė tokė ekzistojnė 4 oqeane dhe 56 detėra qė
sė bashku e formojnė “Detin Botėror” I cili pėrfshin 71% tė sipėrfaqės
sė pėrgjithshme tė tokės (316
mil.km2)

Pėr nga sasia e kripės mė sė shumti ka deti I Kuq ndėsa mė sė paku deti BaltikOqeani mė i madh ėshtė oqeani i Qetė, pastaj oqeani Atlantik, oqeani Indian dhe oqeani i Ngrirė i Veriut.Lumi Amazona ėshtė i vetmi lum qė nuk ka tė ndėrtuar asnjė urė mbi tė.Njė grek maratonist ka vrapuar 42 km pa u ndalur. Mė sė shumti nė bote
ka vrapuar pėr tė dytėn herė qė mban rekordin 42 km e 195 m,Nė Evropė patataja ėshtė sjellė nga Amerika nė vitin 1536. Nė fillim e
mbillnin pėr shkak tė lulės sė bukėr qė ka, kurse mė vonė filluan ta
pėrdorin pėr ushqim.Peshku “Pegava” ėshtė lloj ngjallash qė mund tė qėndrojė vėrtikalisht.
Kur peshkon, ajo ngritet, kurse me bishtin pėrforcohet mbi shkėmb ose
ndonjė trup tjetėr.Gjethet mė tė mėdha i ka njė lloj pallme e quajtur “Rafia”, rritet nė
brigjet e lumit Amazon. Gjethet e saj tė blerta arrin gjatėsi deri 22
metra dhe gjereėsi afėr 12 metra, kurse bishtin e gjethės e ka 5 metra
tė gjatė.

Njė gjethė e tillė mund tė shtrehoj 10 njerėz.Nė Brazil gjatė shek. XX-tė ėshtė vrarė gjarpėri mė i madh nė botė,
Anakonda, gjatėsia e tė cilit arrinte ne 35 metra. Pėr ta vrarė kėtė
gjigant u desh qė tė goditej me 500 plumba.Druri i cili e mban rekordin e trshėsisė nė botė ėshtė “Baobabi”, i
cili gjendet nė Tan- ganike me moshė rreth 30 shekuj. Ky dru perimetrin
e trungut e ka 47 m, lartesinė 22 metra, ndėrsa perimetrin e kurorės
145 metra.Mė 1560 kirurgu francez Ambruaz Pare i pari bėri gjymtyrė artificiale tė njeriut.Mė 1590 holandezi Zaharijaz Jansen qė merrej me optikė, konstruktoi mikroskopin.Nė vitin 1790 nė Amerikė ėshtė shpikur turleja e parė pėr shpuarjen e dhėmbėve.Lumi mė i gjatė nė botė ėshtė Nili me gjatėsi 6.671 km. qė gjendet nė Afrikė.Kina ėshtė shteti mė i madh nė botė me 1.221,692,000 banorė. Nė Mesjetė quhej Katai.Gjarpėri i ujit qė jeton nė veriperėndim tė Australisė rreth
shkėmbinjėve tė ujit, ėshtė shtaza mė helmuese nė botė. Helmi i tij
ėshtė 100 herė mė i fortė se helmi i gjarpėrit Australian nė tokė i
quajtur “Tapana e Shkretėtirės” e qė konsiderohet gjarpėri mė helmues
tokėsor.Rusia ėshtė shteti mė i madh pėr nga sipėrfaqja me 17.075,000 km².Peshkun trashanik “Siluris Glanis”- shkencėtarėt erdhėn nė pėrfundim se
pėrkundėr kokės sė madhe, ėshtė peshku mė budalla nė Botė, sepse nė
pranverė ku bėnė nxehtė, nė breg tė lumit rriten shelgjet dhe nė ujė
bien thuprat e kėtij druri sė bashku me gjethet, peshku trashanik me
ngutėsi i pėrbin duke menduar se bie ushqimi I tyre i preferuar. Nė
lukth kėto fije tė shelgjes lėshojnė alkool qė e bėn peshkun tė humbur.Malet mė tė larta nė Ballkan janė Alpet Shqiptare dhe kanė 13 maje me mbi 2.500 metra lartėsi dhe sipėrfaqe 2.240 km².Rruga mė e vjetėr nė Ballkan ka qenė “Vija Egnatia” (Vija Egnacia).Njeriu mė i gjatė nė botė ka qenė 2.72 metra.Nė trupin e njeriut ka rreth 656 muskuj. Disa prej tyre jane 38 cm, e disa mezi arrijne nje milimetėr.Maja me e larte ne bote eshte Mont Everest me 8882 m, gjendet ne Nepal.Flutura mė e madhe nė Botė ėshtė 270 centimetra katror.Qelizėn i pari e zbuloi shkencėtari anglez Robert Hooke me 1665 i cili
edhe ia dha emrin. Ky ėshtė zbulimi mė i madh nė mjekėsi, sepse qeliza
ėshtė njėsia themelore kryesore e ēdo organizmi tė gjallė.Novobėrda ėshtė quajtur Mali I Argjentit e mė vonė Kodra e Re e cila ra nėn sundimin osman mė 1455.Maja e Korabit ėshtė maja mė e lartė nė Shqipėri.Romani I parė shqiptar ėshtė “Marcja” I Ndoc Nikajt I botuar nė vitin 1899.Nė vitin 1530 Prishtina kishte 12 lagje, prej tyre 9 tė krishtera
katolike shqiptare dhe vetem 3 muslimane. Sot ėshtė qyteti mė I madh nė
Kosovė, pėrkatėsisht kryeqytet.Piktori venecian Marco Basaiti qė pikturoi rreth viteve 1500-1530, ka qenė me prejardhje shqiptare.Nė qytetin e Amalfit nė Kampani nė kishėn kryesore tė kėtij qyteti, nė vitin

1506 ngritet pėrmendorja e varrit tė perbashkėt tė familjės sė Skėnderbeut me njė shqiponjė dykrenare shqiptare.Katund quhen disa fshatėra nė Dalmaci. Gati nė tė gjithė qytetet e Dalmacisė nga njė rruge mban emrin “Rruga Ilire”.Armata e shtetit tė Vatikanit ėshtė armata mė e vjetėr nė botė.
Zyrtarisht ėshtė themeluar mė 21 janar 1506, por fillimet e saj
shėnohen qė nė vitin 1400. Pėrveē se ėshtė armata mė e vjetėr nė Botė,
ajo ėshtė edhe ndėr mė tė voglat, me vetėm 83 ushtarė. Uniformat e tyre
kanė qenė tė dizajnuara nga artisti gjenial Mikelanxhelo.

Libri I parė I shruar shqip ėshtė “Meshari” I Gjon Buzukut. Nė
parathėnje tė veprės dėshmon se veprėn e kreu nga 20 marsi 1554 deri me
5 janar 1555.

Libri ėshtė botuar nė kohėn e humanizmit dhe tė kundėrreformės, kur u
krijuan kushtet qė feja katolike tė mėsohej e tė predikohej nė gjuhėt
kombėtare. Mesharin e gjeti Gjon Nikollė Kazazi nga Gjakova mė 1740. Ky
libėr pėrmban: Librin e Orėve dhe Librin e Meshės. Me kėtė vepėr filloi
Letėrsia Shqiptare e Rilindjės.Ujėdhesa mė e madhė ėshtė nė Atlantikun Verior me 2.6 milion km².Gjaku nė organizmin e njeriut udhėton shumė shpejte: prej zemrės deri
te gishtėrinjtė e kėmbės arrin pėr 16 sekonda, deri nė tru pėr 8s, deri
nė mushkėri vetėm pėr 6 s.M 1592 Galileu Galileo zbuloi termometrin e parė, mirpo termometri me I pėrshtatshėm u punua nė Itali mė 1654.Mė 1628 shkencėtari V. Harvej nga Anglia I pari dha shpjegimin mbi qarkullimin e gjakut nė trupin e njeriut.Nė Turqi gjendet njė skulpturė, vepėr e natyrės, qė paraqitet njė grua
duke qarė. Lotėt e saj rrjedhin me shekuj, por nga burimet e fshehta tė
ujit qė ndodhen nėn shkėmb.Ujėvara mė e madhe nė Botė ėshtė “Engjėl” e lumit Karao (Venezuelė).
Lartėsia nga e cila bie uji ėshtė 1.000 m. Kjo ujėvarė ėshtė vetėm njė
nga shumė ujėvarat e larta nė kėto anė te Venezuelės. Emrin e ka marrė
sipas pilotit amerikan Xhimi Engjėl i cili nė vitin 1933 e ka vizituar
dhe vendosur nė ditarin e tij.

Ujėvara e dytė ėshtė nė Republikėn Jugafrikane me lartėsi 414 m.

Ujėvara e tretė ėshtė “Kukenani” nė Venezuelė me 610 m, lartėsi.Mali mė I lartė nė Kosovė ėshtė Gjeravica me 2.656 m, lartėsi.Xhejson Pitri nga Mexburgu (SHBA), plot 13 vite nuk bėri asnjė mungesė nė shkollė.Helmi i Meduzės mund ta mbys njeriun nėse ėshtė nė sasi tė mėdha,
ndėrsa shkencėtarėt prej tij po perpiqen tė nxjerrin ilaqin pėr
sherimin e sėmundjes sė zemrės.Tomas Jang, fizikan nga shekulli XVIII-tė fliste dymbėdhjetė gjuhė kur i kishte vetėm tetė vjet moshė.Gjatė ndėrtimit tė kanalit tė Panamasė kanė humbur jetėn mė tepėr se 25 mijė njerėz.Masa e virusit ndaj masės sė njeriut mesatar ėshtė proporcionale me masėn e njeriut ndaj masės sė Tokės.Gjirafa ėshtė e vetmja kafshė e cila mund tė dalloje ngjyrat, sepse syri i saj ėshtė pėrafėrsisht i njejtė me syrin e njeriut
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.ks-world.own0.com
algirl4eva
Admin
Admin
algirl4eva


Numri i postimeve : 447
Age : 36
Vėndndodhja : In tHe wOrSt pLaCe In wOrLd
Registration date : 09/07/2007

Disa Kuriozitete Empty
MesazhTitulli: Re: Disa Kuriozitete   Disa Kuriozitete Icon_minitimeJuly 25th 2007, 17:53

Rrethė 175 milion njerėz apo rrethė 3 % tė popullatės sė tokės nuk jetojn nė vendėlindje.

Shtetet ku mė sė tepėrmi ka emigrant:
SHBA = 34,9 milion njerėz
Rusi = 13,2 milion njerėz
Gjermani = 7,3 milion njerėz
Ukrainė = 6,9 milion njerėz
Francė = 6,2 milion njerėz


Tė rinjėt finlandez mė tė aftėtit pėr lexim nė botė.
Simbas organizatės OECD tė shteteve tė zhvilluara finlandezėt kanė aftėsi shumė tė larta tė leximit. P.Sh 15 vjeēarėt e finlandės janė shumė larg tė tjerėve. Finlanda edhe ashtu duket si shtet i mrekullive nė edukim dhe arsim.


Lapsi mė i shtrenjėt
Lapsi Diamond i bėrė nga kompania Zvicėrrane Caran d'Ache u shit nė Londėr me njė shumė prej 169000 funta. Lapsi ėshtė bėrė nė memorie tė Antoni Gaudinit. źshtė i mbshtellur nga argjenti rubium. Maja e lapsit ėshtė 18 karat ari dhe ėshtė i mbshtjellur me 5072 gurė diamant dhe 96 gurė tė rubinit


Sikur nga te gjithe ujerat e deteve dhe oqeaneve te nxirrej kripa,me te do te mbulohej gjithe siperfaqja e tokes sone me nje shtrese prej rreth 130 metrash


Jupiteri ėshtė aq i madh sa qė mund tė zinte brenda tij tė gjithė planetėt e tjerė

Dielli mund tė nxėrė brenda tij njė milion Toka

Flokėt dhe thonjtė vazhdojnė tė rriten edhe mbasi njeriu ka vdekur

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
algirl4eva
Admin
Admin
algirl4eva


Numri i postimeve : 447
Age : 36
Vėndndodhja : In tHe wOrSt pLaCe In wOrLd
Registration date : 09/07/2007

Disa Kuriozitete Empty
MesazhTitulli: Re: Disa Kuriozitete   Disa Kuriozitete Icon_minitimeAugust 2nd 2007, 20:50

1 Sikur uji i deteve te kthehej ne kripe
Sikur nga te gjithe ujerat e deteve dhe oqeaneve te nxirrej kripa,me te do te mbulohej gjithe siperfaqja e tokes sone me nje shtrese prej rreth 130 metrash.
--------------------------------------------------------------------------------
2 2 Prejardhja e emrit "tenis"
Fjala tenis eshte shkruar ne anglisht dhe anglezet e kane marre nga frengjishtja.Kur fillonte loja dhe njeri gjuante me rrakete para se topi te hidhej i thoshte kundershtarit:"tenez" qe do te thote:"mbaje".Anglezet i dhane fjales formen qe ka sot.
--------------------------------------------------------------------------------
3 3 Lotet e krokodilit
Prej kohesh njerezit kishin vene re se krokodilet,pasi hanin gjahun e kapur ne ujin e detit fillonin e lotonin.Kjo dukuri te linte pershtypjen se kjo kafshe qante prene e ngrene.Prandaj dhe lindi shprehja "lotet e krokodilit" qe personifikon hipokrizine e njerezve te ligj. E verteta eshte se krokodilit nuk i vjen keq per kafshen e ngrene,por eshte gjendra e kripes ajo qe prodhon lotet. Dhe pikerisht pasi krokodili ka kollofitur kafshen se bashku me ujin e kripur,fillon veprimin e saj gjendra e kripes qe ndalon sasine e tepert te kripes,e cila del jashte ne formen e pikave te loteve.
--------------------------------------------------------------------------------
4 4 Popullsia e botes deri sot
Mendohet se qe nga krijimi i shoqerise njerezore ne bote kane jetuar mbi 80 miliard njerez.
--------------------------------------------------------------------------------
5 5 Pse Deti i Zi quhet keshtu?
Perqindja e vogel e kripezimit prej 1.9 perqind i jep Detit te Zi nje ngjyre te erret karakteristike.

6 6 Gjuhet e botes
Ne shoqerine e sotme njerezore fliten 2796 gjuhe te ndryshme.Ato ndahen ne 11 grupe kryesore dhe 50 grupe "gjuhesh te vogla".Njerezit qe flasin keto gjuhe perdorin rreth 8000 dialekte.
--------------------------------------------------------------------------------
7 7 Kanguru
Kur u duken per here te pare ne Australi,europianet vune re nje kafshe te cuditshme:ajo ecte me kembet e prapsme ndersa ne bark kishte nje si qese nga nxirrnin koken te vegjlit.-C'eshte kjo?- i pyesnin ata indigjentet.
-Kan-gu-ru - pergjigjeshin ata.Qe nga ajo kohe kafsha e cuditshme u quajt kanguru.Kur me vone studjuan gjuhen vendase,evropianet mesuan se "kanguru" do te "nuk kuptoj".
--------------------------------------------------------------------------------
8 8 "Insekti i zbutur"
Bleta eshte i vetmi insekt i zbutur nga njeriu.
--------------------------------------------------------------------------------
9 9 Elefanti frikacak
Elefantet i tremben lepujve dhe qenve qofshin keta edhe te vegjel.
--------------------------------------------------------------------------------
10 10 Sa kushton 1 kg mjalte?
Per te prodhuar nje kilogram mjalte,nje blete i duhet te thithe nektarin e 12 milion luleve dhe per kete te pershkoje nje rruge me gjatesi rreth 300.000 kilometra.
--------------------------------------------------------------------------------
11 11 Numri i gjallesave ne det
Ne cdo liter uje te siperfaqes se detit ka mesatarisht rreth 10.000 gjallesa,ne 100 metra ka 3.000 dhe ne 5.000 metra ka mesatarisht 15 gjallesa.
--------------------------------------------------------------------------------
12 12 Thellesia me e madhe e deteve dhe oqeaneve
Thellesia me e madhe e deteve dhe oqeaneve ndodhet ne pjesen perendimore te Oqeanit Perendimor dhe arrin ne 11030 metra.
--------------------------------------------------------------------------------
13 13 Floket dhe njeriu
Zakonisht nje njeri ka ne koke rreth 100.000 qime floku.Tek flokekuqte kjo shifer arrin ne 90.000,te bjondet ne 140.000 dhe tek brunet dicka ne mes te ketyre dy shifrave.Mesatarisht,cdo dite bien nga 50 deri ne 100 fije floku.
--------------------------------------------------------------------------------
14 14 Njerezit me te gjate e me te shkurter
Njeriu me shtatin me te larte ka qene austriaku Frederik Vinkelmeir,qe ka jetuar ne shek.VII.Ai ishte 2.78 m i gjate.Gruaja me e gjate e te gjitha kohrave ka qene gjermania Mariane Wehler me gjatesi 2.55 m.Njeriu me i shkurter ka qene Xhin Vorenburgu me gjatesi 45 cm dhe konkurrentja e tij Halami Aqube Ton Sinai me gjatesi vetem 38 cm.
--------------------------------------------------------------------------------
15 15 Shpikesi i telefonit
Uaston,hajde ketu,me duhesh.---Fjala e pare e transmetuar nepermjet telefonit nga shpikesi i tij,Aleksander Graham Bell qe therriste ndihmesin e tij,Uaston.Ai mori patenten e telefonit me numer 174465 ne vitin 1876.
--------------------------------------------------------------------------------
16 16 Kuriozitete demografike
Cdo dite ne bote lindin 250.000 njerez.Ne cdo 100 vajza te sapolindura korrespondojne 105 djem te sapolindur.Brenda 50 viteve te ardhshem popullsia e botes do te dyfishohet.
--------------------------------------------------------------------------------
17 Shpenzimet ushtarake
Ne vitin 1979 u harxhuan per qellime ushtarake 450 miliard $,ne 1985 850 miliard $ dhe sot kalojne shifren prej 1.000.000.000.000 $.
--------------------------------------------------------------------------------
17 18 Pabarazite sociale
Ne vitin 1960 1/5 me e pasur e botes kishte te ardhura mbi 20 here me te medha sesa 1/5 me e varfer dhe ne vitin 1960 kjo diference u trefishua.
47 vendet me te pazhvilluara te Afrikes e Azise (qe banohen nga 3 miliard njerez) kane te ardhuara vjetore 500 $ kurse vende te Evropes Veriore kane 20.000 $.

--------------------------------------------------------------------------------
69 Fėmijė tė njė nėne
Feodor Vasilijev nga Shuya (Rusi), nga gjithsejt 27 lindje gjatė viteve 1725-1765 lindi 16 bineqė, 7 treneqė, dhe 4 katėrneqė. Vetėm dy fėmijė prej tyre vdiqėn si foshnjė.
--------------------------------------------------------------------------------
James Gill, i biri i Brenda dhe James Gill, lindi 128 ditė para kohės sė paraparė. Nė lindjen e tij mė 20 Maj 1987 nė Ottawa, Ontario (Kanadė) peshonte 624 gr.
--------------------------------------------------------------------------------
Nėna mė e vjetėr
Rosanna Dalla Corta nga Viterbo (Itali) sipas tė dhėnave nė korrik tė vitit 1994 nė moshėn 63 vjeēare lindi njė djalė.
--------------------------------------------------------------------------------
Operacioni mė i gjatė
Njė operacion i cili u zhvillua nė vitin 1951 nė Chicago, Illinois (USA), gjatė tė cilit pacientes Gertrude Levandowski iu mėnjanua njė cistė nga njėra vezore e saj, zgjati prej 4-8 Shkurt d.m.th. 96 orė. Gjatė operacionit pesha e pacientes zbriti nga 280 nė 140 kg.
--------------------------------------------------------------------------------
Portier apo sulmues
Portieri Jose Luis Chilavert shenoi 49 gola gjatė ndeshjeve nė klubin e tij dhe ekipit kombėtar ndėrmjet Korrikut 1992 dhe Marsit 2000.
--------------------------------------------------------------------------------
Substanca mė e ėmbėl
Thaumatin, njė protein, i cili fitohet nga mbėshtjellėsi i farės sė njė bime tė quajtur Thaumatoccocus danielli ėshtė 61.500 herė mė e ėmbėl se sheqeri i zakonshėm. Kjo bimė rritet nė disa vende tė Afrikės perendimore.
--------------------------------------------------------------------------------
Tranzistori mė i vogėl
Firma Lucent Technologies nė Murray Hill, New Jersey (USA), urdhėroi mė 15 Nėntor 1999 zhvillimin e njė tranzistori me njė gjatėsi prej vetėm 50 Nanometrash, d.m.th. 1/2000 pjesė e trashėsisė sė flokut tė njeriut. Kjo pjesė quhet edhe "tranzistori vertikal" pasi qė tė gjitha pjesėt e saj janė tė rradhitura nė njė pllakėz silikoni dhe rryma rrjedh nė drejtim vertical
--------------------------------------------------------------------------------
Mjekra mė e gjatė
Me rastin e vdekjes sė Hans Langseth nė vitin 1927 nė Kensett (USA) mjekra e tij kishte njė gjatėsi rekorde prej 5,33 m.
--------------------------------------------------------------------------------
Pop-grupi i njohur suedez ABBA i formuar mė 1972 nė Stokholm debitoi nė vitin 1970 nėn emrin Festfolk nė njė Restaurant nė Göteborger. Pas dy vitesh, pra mė 1972 mori emrin e ri nga inicialet e anėtarve tė grupit: Agnetha Fältskog, Benny Andersson, Björn Ulvaeus dhe Anni-Frid (Frida) Lyngstad.
--------------------------------------------------------------------------------
Helikopteri mė i vogėl nė botė ishte njėulėsi Seremet WS-8 i cili u prodhua mė 1976 nė Danimarkė. Ai kishte njė motor me 26 KW dhe peshonte pa ngarkesė 53 kg. Rotori i tij kishte njė diametėr prej 4,5 m.
--------------------------------------------------------------------------------
Shkencėtarėt e "Oak Ridge National Laboratory" nė Oak Ridge, Tennessee (USA) nė Prill 1996 me ndihmėn e njė superpėrēuesi arritėn rrymėn mė tė fortė tė tė gjitha kohrave : 2 milion Amper/cm². Rryma pėr nevoja shtėpiake ka njė forcė me nėn 1000 Amper/cm².
--------------------------------------------------------------------------------
Protesta mė e madhe kundėr luftės u mbajt mė 15.11.1969 nė Washington D.C. (USA) ku morėn pjesė rreth 600.000 pjesmarrės tė cilėt protestuan kundėr vazhdimit tė luftės sė amerikanėve nė Vietnam.
--------------------------------------------------------------------------------
Arusha e bardhė mund tė notoj pandėrprerė deri 100 km.
--------------------------------------------------------------------------------
Rekordin botėror nė qėndrim nė njė kėmbė e theu Arulanantham Suresh Joachim nga Sri Lanka prej 22.05.1997 deri me 25.05.1997 duke qėndruar 76 orė e 40 minuta.
--------------------------------------------------------------------------------
Me 9.06.1996 Walter Arfeuille (Belgjikė) tėrhoqi me dhėmbė 8 vagonė treni mbi hekurudhe, me njė peshė gjithsejt 223.880 kg nė largėsi prej 3,2 m.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
algirl4eva
Admin
Admin
algirl4eva


Numri i postimeve : 447
Age : 36
Vėndndodhja : In tHe wOrSt pLaCe In wOrLd
Registration date : 09/07/2007

Disa Kuriozitete Empty
MesazhTitulli: Re: Disa Kuriozitete   Disa Kuriozitete Icon_minitimeAugust 2nd 2007, 20:51

Mė 17.12.1998 kinezi Li Jian Hua nė emisionin televiziv Guinnes World Records: Primetime ngriti me vesh peshėn 50 kg (tjegulla ndėrtimi tė lidhura bashkė dhe tė kapur nė veshin e tij).
--------------------------------------------------------------------------------
Kenguri mė i madh (Macropus rufus) nė Australinė qendrore, -jugore dhe atė -lindore, plotėsisht i drejtuar ėshtė 1,80 m i lartė, dhe gjatėsia e pėrgjithshme (megjithė bisht) ėshtė 2,85 m. Pesha e tij rreth 90 kg.
--------------------------------------------------------------------------------
Kilauea nė Hawaii (USA) ėshtė vullkani mė aktiv nė botė. Qė nga viti 1983 ėshtė pandėrprerė aktiv dhe vjell 5 m³ llavė nė sekondė.
--------------------------------------------------------------------------------
Amerikanja Janice Deveree nė vitin 1884 kishte mjekėr me gjatėsi 36 cm.
--------------------------------------------------------------------------------
Personi mė i vjetėr i tė gjitha kohėrave, me datėlindje tė vėrtetuar, ishte franēezja Jeanne Louise Calment. Ajo u lind mė 21.02.1875 dhe vdiq mė 04.08.1997 nė Arles tė Francės nė moshėn 122 vjeēare.
--------------------------------------------------------------------------------
Binjakėt mė tė rėndė nė botė ishin Billy Leon dhe Benny Loyd McCrary, alias McGuire, nga Hendersonville (USA) tė cilėt u lindėn mė 7.Dhjetor 1946. Deri nė moshėn 6 vjeēare kishin shtat normal. Nė Nėntor 1978 Billy peshonte 337 kg. ndėrsa vėllau i tij Benny 328 kg. Billy vdiq nė Korrik 1979.
--------------------------------------------------------------------------------
Zbuluesi i parė i phonograph-it (gramophonit tė mėvonshėm) ishte amerikani Thomas Alva Edison nė vitin 1877, i cili kishte planifikuar tė zbuloj njė inēizues diktimi pėr punė nė zyre. Phonographi i asaj kohe kishte formė cilindri, deri nė vitin 1887 kur zbuluesi gjerman Emile Berliner zbuloi pllakė-phonographin (gramophonin) i cili i zhvillua nė njė medium artistik.
--------------------------------------------------------------------------------
Gjurmimi mė i madh i arit ndodhi nė SH B A, ku mė 24.01.1848 njė pronar i njė puntorie tė drurit dhe shoku i tij, nė Sacramento (sot California) zbuluan ar. Njė vit mė vonė e vėrshuan mbi 80 000 gjurmues tė arit tė ashtuquajturin forty-niners nė kėtė regjion. Nė vitin 1853 numri i tyre arri mbi 250 000.
--------------------------------------------------------------------------------
Marilyn Monroe, gjegjėsisht Norma Jean Mortenson, legjendė e filimit, muzikės dhe bukurisė, e lindur mė 01.06.1926, nė fėmijėrinė e saj ndėrroi 12 familje pėrkujdesėse
--------------------------------------------------------------------------------
Kinezėt si Antibiotik natyror mė tė mirė e pėrdorin kivi-n? (Kivi e forcon sistemin e imunitetit duke i shumuar qelizat mbrojtėse deri nė dymbėdhjetė herė)
--------------------------------------------------------------------------------
Ushtari japonez Teruo Nakamuro 30 vjet mbas pėrfundimit tė luftės (i cili u gjet nė pyjet e pashkelura) nuk dinte asgjė pėr pėrfundimin e luftės.
--------------------------------------------------------------------------------
Kafepirėsit mendojnė mė shpejtė dhe veprojnė mė logjikisht se ata qė nuk e pėrdorin kafe-nė.
--------------------------------------------------------------------------------
Nikotin-i ėshtė njė helm i fortė nervor (emrimi i saktė: Beta-Pyridyl-N-Methylpyrrolidin)?
--------------------------------------------------------------------------------
Kali vrapues australian "Great Fortune" si ndihmė teknike mori njė palė syza.
--------------------------------------------------------------------------------
Gangsteri Al Capone mė nė fund u burgos pėr shkak tė mospagimit tė tatimit?
--------------------------------------------------------------------------------
Sahara ėshtė mė e madhe se Australia?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Artt
Admin
Admin
Artt


Numri i postimeve : 414
Age : 30
Vėndndodhja : Vranjevc, Prishtinė
Registration date : 06/04/2007

Disa Kuriozitete Empty
MesazhTitulli: Re: Disa Kuriozitete   Disa Kuriozitete Icon_minitimeAugust 3rd 2007, 00:55

KUKU :
Cito :
Rekordin botėror nė qėndrim nė njė kėmbė e theu Arulanantham Suresh Joachim nga Sri Lanka prej 22.05.1997 deri me 25.05.1997 duke qėndruar 76 orė e 40 minuta.

Shokim!! :o:
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.ks-world.own0.com
algirl4eva
Admin
Admin
algirl4eva


Numri i postimeve : 447
Age : 36
Vėndndodhja : In tHe wOrSt pLaCe In wOrLd
Registration date : 09/07/2007

Disa Kuriozitete Empty
MesazhTitulli: Re: Disa Kuriozitete   Disa Kuriozitete Icon_minitimeAugust 3rd 2007, 02:06

PO valla
e quditshme shum bile
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Arod
Anėtar i/e regullt
Anėtar i/e  regullt
Arod


Numri i postimeve : 71
Age : 29
Vėndndodhja : Prishtinė
Registration date : 24/07/2007

Disa Kuriozitete Empty
MesazhTitulli: Re: Disa Kuriozitete   Disa Kuriozitete Icon_minitimeAugust 21st 2007, 20:38

E pabesueshme !!

Njeriu me i gjate ne bote, ose ndryshe i quajtur, super njeriu, eshte i gjate 2 metra e 53 centimetra, dhe eshte nga Ukraina. Gjatesia e tij e ka penguar qe te jete i afte per pune, dhe ai nuk mund ti preke sustat e celularit sepse dora e tij eshte shume e madhe dhe e trashe.

Dihet se ne Danimarke ka me shume derra, sesa njerez.

Eshte zbuluar nje peshk i nje specie qe dihet se eshte zhdukur 360 milione vite me pare. Peshku eshte i gjate 1 meter dhe rendon 36 kg.

Nje djale 8 vjeqar ka kaluar me se 6 ore duke qendruar mbi ujin e detit te kuq, dhe ai ka arritur te qendroje mbi uje me trupin e tij per shkak te saise tejet te madhe te krypes qe ka deti i kuq (edhe Arti e ka permendur kete me lart).
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
batista
Super Moderator
Super Moderator
avatar


Numri i postimeve : 74
Age : 33
Vėndndodhja : prishtine
Registration date : 10/07/2007

Disa Kuriozitete Empty
MesazhTitulli: Re: Disa Kuriozitete   Disa Kuriozitete Icon_minitimeAugust 24th 2007, 16:02

per qdo 100 vite,monteverest leviz nga 1 meter ne perendim
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.eddi.homegoo.com
Sponsored content

Disa Kuriozitete Empty
MesazhTitulli: Re: Disa Kuriozitete   Disa Kuriozitete Icon_minitime

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Disa Kuriozitete
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Ks-World :: Argėtim :: Kuriozitete-
Kėrce tek: